Οι μαθητές της Ε τάξης επισκέφθηκαν τη Δημοτική Πινακοθήκη του Δήμου Αθηναίων και συμμετείχαν στο πρόγραμμα «Τα έργα στην Πινακοθήκη Δήμου Αθηναίων κρύβουν μυστικά και σας περιμένουν να τα ανακαλύψετε». Εκεί τους υποδέχτηκαν οι δύο υπεύθυνες του προγράμματος, η κ. Έφη και η κ. Στέισυ, οι οποίες τους ξενάγησαν στην πινακοθήκη και τους βοήθησαν να ανακαλύψουν τα μυστικά της.

001-best

Αρχικά, τους μίλησαν για την ιστορία του κτηρίου. Οι  εικαστικές δραστηριότητες της Πινακοθήκης παρουσιάζονται στο κτήριο του Μεταξουργείου (Λεωνίδου και Μυλλέρου), το οποίο είναι από τα παλαιότερα νεοκλασικά της Αθήνας, έργο του Δανού αρχιτέκτονα Christian Hansen. Το κτήριο λειτούργησε ως εργοστάσιο μεταξιού έως το 1875 και μάλιστα η παρουσία του εκεί προσέδωσε και το όνομα στην ευρύτερη περιοχή.

WP 20151013 10 35 03 Pro

WP 20151013 10 52 06 Pro

Στη συνέχεια, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να δουν από κοντά πως είναι ένας καμβάς ζωγραφικής πριν και μετά την επεξεργασία του, ανακάλυψαν τους ενδυματολογικούς κώδικες των πορτρέτων της Πινακοθήκης και κατέταξαν τους πίνακες σε προσωπογραφίες, τοπία, νεκρή φύση κ.α. Είδαν έργα μεγάλων ζωγράφων όπως του Γ. Ιακωβίδη, του Ν. Εγγονόπουλου, γνώρισαν καλλιτεχνικά ρεύματα και ?έπαιξαν? με τη νεκρή φύση τοποθετώντας αντικείμενα στο χώρο για να αναπαραστήσουν τους πίνακες που έβλεπαν. Τέλος, μπήκαν στον ρόλο του εκτιμητή και ανακάλυψαν υπογραφές σπουδαίων ζωγράφων.

WP 20151013 11 11 59 Pro

WP 20151013 11 21 51 Pro