TheGreenCity1
Στο πλαίσιο σειράς δράσεων που διοργανώνονται στο σχολείο, την Τετάρτη 16/11/2022 οι μαθητές και οι μαθήτριες πήραν μέρος στο πρόγραμμα επιβράβευσης Ανακύκλωσης The Green City που υλοποιεί η Περιφέρειας Αττικής και ο ΕΔΣΝΑ (Ειδικός Διαβαθμιδικός Σύνδεσμος Ν. Αττικής).

H δράση περιλάμβάνε διαδραστικές ερωτοαπαντήσεις, για την ανακύκλωση και τη σπουδαία σημασία της. Ακόμη, έγινε ενημέρωση και ευαισθητοποίηση από το εξειδικευμένο πλήρωμα του κινητού οχήματος, για το Πρόγραμμα Επιβράβευσης της Περιφέρειας Αττικής τονίζοντας τα οφέλη αλλά και τη δυνατότητα να ανακυκλώνονται τα διαχωρισμένα υλικά 8 κατηγοριών:

Χαρτί/Χαρτόνι, Πλαστικά, Μεταλλικά Αντικείμενα,Αλουμίνιο, Γυαλί, Ηλεκτρονικός/Ηλεκτρικός Εξοπλισμός, Βρώσιμα Έλαια & Λίπη, καθώς και Ρούχα – Υφάσματα

Στα παιδιά δόθηκε έντυπο υλικό με παιχνίδι ανακύκλωσης, πιστοποιητικό συμμετοχής και μια κασετίνα δώρο.
Στη δράση παρευρέθηκαν ο αντιδήμαρχος καθαριότητας Χρήστος Αρβανίτης και η Δντρια καθαριότητας του Δήμου Αιγάλεω κ.Σιδηροπούλου.

www.thegreencity.gr

TheGreenCity1